Články

Off

13. februára 2019 sa v priestoroch našej reštaurácie uskutočnila ďalšia špeciálna ochutnávka vín. Jej názov bol „Výber novošľachtencov podľa Miroslava Jajcaya“ a špeciálnou bola aj preto, lebo sa jej osobne zúčastnila Ing. Dorota Pospíšilová, PhD. – autorka mnohých nových slovenských odrôd hrozna. Someliersky výklad Miroslava Jajcaya bol tak doplnený zážitkami a skúsenosťami našej najznámejšej šľachtiteľky, ktoré naši hostia ocenili záverečným búrlivým potleskom.

A celkovo sme ochutnali týchto 11 skvelých vín:

 • Svoj Sen, r. 2017 – Chateau Rubáň – biele víno, suché
 • Breslava, r. 2017 – Chateau Belá – biele víno, suché
 • Noria r. 2017 – Chateau Rúbaň – biele víno, polosuché
 • Rizling korenistý, r. 2018 – repa winery – biele víno, polosladké
 • Váh, r. 2015 – Blaho Igor – červené víno, suché
 • Torysa, r. 2017 – Jozef Kmeťo – červené víno, suché
 • Dunaj, r. 2015 – Vinárstvo Korbaš – červené víno, suché
 • Hrom (Hron), r. 2017 – Fedor Malík & syn – červené víno, suché
 • Hron, r. 2015 – Miroslav Fondrk – červené víno, suché
 • WMC Cuvée: Hron/Váh/Rimava/Rudava, r. 2015 – Mrva&Stanko – červené víno, suché
 • Rosa, r. 2016 – Blaho Igor – červené víno, polosuché

 

Off

V našom penzióne Karolína dbáme o to, aby vaše posedenie pri husacích hodoch bolo gastronomickým zážitkom naozaj po všetkých stránkach. Preto vám ponúkame nielen tradične pečenú grobskú hus tak, ako ju u nás pripravujeme už po niekoľko generácií, ale aj bohatú ponuku vín, ktoré vám posedenie spríjemnia. Naša vínna pivnica obsahuje viac ako 560 vín. Je teda z čoho vyberať. A pre tých, ktorí váhajú alebo nemajú toľko skúseností s výberom vína, ponúkame malú pomôcku, ako husacie hody s vínom zladiť.

Naším tradičným predjedlom pri husacích hodoch je obľúbená husacia pečienka. Alebo aj ako samotné jedlo doplnené chrumkavým, u nás pečeným chlebíkom. Husacia pečienka má tradične sladkastú chuť, a preto je vhodné ju doplniť sviežim sladkým vínom s vysokým obsahom zvyškového cukru a primeraným obsahom kyseliniek. V tomto prípade odporúčame zamerať vašu pozornosť napr. na ľadové vína, ktoré sa s chuťou husacej pečienky výborne dopĺňajú.

hlavnému jedlu v podobe dochrumkava upečenej husi sa hodia biele i červené vínka. V modernej gastronómii už dávno neplatí pravidlo, že k svetlému mäsu patrí výhradne víno biele a k tmavému zase červené. Víno sa musí zladiť nielen so samotným jedlom, ale predovšetkým s vašou chuťou. Ak preferujete biele vína, potom k pečenej husi určite oceníte svieži Rizling rýnsky. Môže byť suchý, alebo polosuchý – najmä ak si ako prílohu vyberiete dusenú kapustu, ktorá má tiež trochu sladkastú chuť. Ak však dávate prednosť vínam červeným, odporúčame vám napríklad vína z odrody Rulandské modré (Pinot Noir), ktoré sa k našej pečenej husi tiež výborne hodia.

V penzióne Karolína sú husacie hody našou špecialitou. Ich príprave aj párovaniu s vínom preto venujeme mimoriadnu pozornosť. Každý rok vyberáme do našej vínnej karty vína, ktoré vám posedenie pri tejto tradičnej grobskej pochúťke skvele doplnia. Nech už sú vaše chúťky akékoľvek, náš školený personál je pripravený splniť aj vaše najodvážnejšie gastronomické sny. A aby ste si posedenie pri husacích hodoch v penzióne Karolína užili po všetkých stránkach, je vám k dispozícii aj unikátna vínna pivnica (archív), v ktorej si pod odborným dohľadom našich somelierov vyberie a ochutná to „svoje“ víno každý.

 

0

Pozývame vás na podujatie Chute Malých Karpát 2018 – festival spájajúci víno, gastronómiu a kultúru Malých Karpát. Okrem dobrého vína sa teda môžete tešiť aj na rôzne chutné dobroty a sprievodné kultúrne vyžitie u vinárov (výstavy fotografií, obrazov, či iných umeleckých predmetov a hudobných vystúpení).

Gastro partnerom tohto podujatia je aj naša reštaurácia. Preto vás radi u nás uvítame a pripravíme pre vás tradičné malokarpatské husacie hody. Viac sa dozviete na webstránke občianskeho združenia CHUTE MALÝCH KARPÁT >>

Termín: Sobota | 10 | 11 | 2018 | 11:00 – 21:00
Podujatie prebieha v týchto mestách a obciach:
Pezinok, Šenkvice, Vinosady, Modra, Častá, Doľany, Suchá nad Parnou, Ružindol